Higiena jamy ustnej u osoby leżącej

higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej u osoby leżącej to jedna z najczęściej pomijanych kwestii. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że u każdego pacjenta istnieje ryzyko rozwoju próchnicy. Dlatego dokładne mycie zębów powinno odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, a jeżeli to możliwe, także po każdym posiłku.

Dlaczego higiena jamy ustnej u osoby leżącej jest ważna?

Higiena jamy ustnej u osoby leżącej lub niesamodzielnej jest jednym ze sposobów zapobiegania próchnicy. W jamie ustnej obecne są bakterie, które osadzają się na szkliwie i prowadzą do jego stopniowego uszkodzenia. Dodatkowo sprzyjają temu resztki jedzenia i mała ilość śliny. Warto pamiętać, że zniszczenie zębów jest bezpowrotne. Próchnica jest przyczyną utraty uzębienia, infekcji oraz dolegliwości bólowych.

Higiena jamy ustnej jest ważna również z innych powodów:

 • likwiduje nieprzyjemny zapach z ust,
 • zapobiega infekcjom tkanek okołozębowych,
 • poprawia ukrwienie dziąseł,
 • poprawia samopoczucie osoby chorej.

Higiena jamy ustnej u osoby leżącej powinna być wykonana 2 razy dziennie: rano i wieczorem (przed snem). Dobrze jest robić to po każdym posiłku, jednak nie zawsze jest to możliwe. Zęby trzeba umyć także po wymiotach, ponieważ kwaśna treść żołądka także uszkadza szkliwo.

Higiena jamy ustnej krok po kroku

Aby wykonać higienę jamy ustnej u osoby leżącej, należy przygotować:

 • szczoteczkę z miękkim włosiem,
 • pastę do zębów,
 • ręcznik,
 • gaziki i szpatułkę,
 • kubek z ciepłą wodą,
 • miseczkę (lub miskę nerkowatą),
 • wazelinę lub balsam do ust,
 • jednorazowe rękawiczki.

Opcjonalnie: nić dentystyczna i płyn do płukania jamy ustnej. Nie można zapomnieć także o preparatach leczniczych na pleśniawki, afty lub inne zmiany chorobowe (gdy występują). Jeżeli pacjent ma protezę należy przygotować także: pojemnik na protezę, specjalną pastę do protez lub pastę mocującą.

Higiena jamy ustnej u osoby niesamodzielnej (przytomniej i współpracującej):

 1. Założenie rękawiczek jednorazowych.
 2. Podniesienie zagłówka łóżka do pozycji siedzącej.
 3. Rozłożenie ręcznika pod brodę pacjenta.
 4. Wyjęcie protezy i odłożenie jej do pojemnika wypełnionego płynem.
 5. Poproszenie pacjenta o otworzenie ust, przytrzymanie języka szpatułką, ocena stanu jamy ustnej.
 6. Usunięcie resztek śluzu, jedzenia i nadmiaru śliny z jamy ustnej gazikiem nawiniętym na szpatułkę (lub palec wskazujący).
 7. Podanie pacjentowi kubka z wodą i poproszenie o wypłukanie jamy ustnej (razem z kubkiem należy podać miskę lub miskę nerkowatą).
 8. Nałożenie pasty na szczoteczkę.
 9. Dokładne wyczyszczenie zębów pacjenta (przez około 3 minuty). Jeżeli osoba chora ma sprawne kończyny górne, można poprosić ją o samodzielne wyczyszczenie ust.
 10. Wyczyszczenie podniebienia, a następnie języka (szczoteczką lub gazikiem).
 11. Podanie osobie chorej wody do wypłukania ust.
 12. Wytarcie ust ręcznikiem.
 13. Nałożenie wazeliny lub balsamu na usta (przed wykonaniem tej czynności należy zaaplikować środki lecznicze na pleśniawki itp.).
 14. Ustawienie zagłówka w pozycji wygodnej dla pacjenta.

Jeżeli pacjent nie współpracuje lub jest nieprzytomny/niekontaktowy, nie należy podawać mu wody do wypłukania ust. Wówczas higienę jamy ustnej można przeprowadzić przy pomocy samych gazików nasączonych (i odciśniętych) wodą i płynem do płukania ust. Czynności te można wykonywać, gdy osoba chora leży na boku.

Zobacz: Mycie głowy choremu w łóżku

Similar Posts

One thought on “Higiena jamy ustnej u osoby leżącej

Comments are closed.