Pomiar glukozy we krwi

pomiar glikemii

Pomiar glikemii to badanie, które trzeba wykonywać przede wszystkim u osób z rozpoznaną cukrzycą. Dzięki niemu możliwe jest monitorowanie przebiegu choroby, dostosowanie dawek insuliny oraz wczesne wykrycie nieprawidłowości. Urządzenie, dzięki któremu możliwe jest jego przeprowadzenie to glukometr. Warto wiedzieć, jak zmierzyć poziom cukru we krwi, aby wynik był wiarygodny.

Pomiar glikemii zalecany jest również osobom zdrowym. Należy go wykonać przynajmniej raz w roku. Jednak najczęściej dokonuje się go podczas testów laboratoryjnych krwi. Jednak osoby, które mają glukometr w domu, powinny raz na kilka dni dokonać samodzielnego pomiaru.

Kiedy należy wykonać pomiar glikemii?

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego z 2015 roku częstotliwość dokonywania pomiaru glikemii w domu zależy od rodzaju cukrzycy oraz tego, jak jest ona leczona. Według wytycznych:

 • chorzy na cukrzycę typu 2 leczoną doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi – pomiar glikemii raz dziennie o różnych porach dnia;
 • chorzy na cukrzycę typu 2 leczoną wstrzyknięciami insuliny – pomiar glikemii 1-2 razy dziennie;

(osoby te raz w tygodniu powinny także raz w tygodniu przeprowadzić tzw. skrócony profil glikemii, czyli badanie na czczo i po głównych posiłkach – 60-120 minut po spożyciu)

 • chorzy na cukrzycę leczoną wielokrotnymi wstrzyknięciami insuliny (także z pompami osobistymi i autowstrzykiwaczami) – pomiar glikemii co najmniej 4 razy dziennie.

We wszystkich przypadkach konieczne jest dokonanie pomiaru glikemii w razie pogorszenia się samopoczucia oraz w trakcie i po zakończeniu intensywnej aktywności fizycznej.

Jak mierzyć poziom cukru we krwi?

Samodzielne badanie poziomu cukru we krwi jest proste i nie powinno sprawiać większych trudności. Poszczególne glukometry dostępne na rynku różnią się między sobą wyglądem, dodatkowymi funkcjami, a niekiedy także objętością krwi potrzebnej do oznaczenia. Jednak bez względu na rodzaj urządzenia – pomiar glikemii przebiega podobnie:

 1. Przygotowanie glukometru, pasków testowych, nakłuwacza lub jednorazowej igły, jałowego gazika.
 2. Umycie dłoni i nałożenie rękawiczek jednorazowych – punkt ma zastosowanie tylko wtedy, gdy pomiar glikemii wykonuje opiekun osoby chorej.
 3. Umycie dłoni osoby chorej wodą z mydłem lub przemycie ich gazikiem nasączonym wodą.
 4. Kalibracja glukometru.
 5. Delikatne rozmasowanie palca, z którego zostanie pobrana krew do badania – od nasady dłoni do czubka palca.
 6. Nakłucie bocznej części palca.
 7. Nałożenie kropli krwi na pasek testowy (nie jest zalecane wyciskanie kropli krwi z palca, stąd istotny jest masaż przed nakłuciem).
 8. Zabezpieczenie rany po ukłuciu jałowym gazikiem.
 9. Odpowiednie zabezpieczenie odpadów i sprzętu.

Jakie są normy cukru we krwi?

Normy poziomu cukru we krwi podczas pomiaru glukometrem to:

 • na czczo: 70-99 mg/dl
 • 2 godziny po posiłku: <140 mg/dl

W przypadku osób, które chorują na cukrzycę ponad 20 lat lub przebyły zawał lub udar mózgu normy cukru we krwi przedstawiają się następująco:

 • na czczo: 80-140 mg/dl
 • 2 godziny po posiłku: <180 mg/dl.

Trzeba pamiętać, że pomiar glukozy w domu nie zwalnia z regularnych wizyt w poradni diabetologicznej oraz wykonywania regularnych badań laboratoryjnych.

Zobacz także: Pomiar ciśnienia krwi

Similar Posts