Wystawa anatomiczna BODY WORLDS – Plastinarium w Guben

Pamiętam, że najwięcej emocji na studiach (a nawet jeszcze przed ich rozpoczęciem) budziły zajęcia w prosektorium. Myśl o dotykaniu prawdziwych ludzkich tkanek i narządów była niezwykle podniecająca. Dodatkowo mieliśmy to szczęście, że prowadząca zabrała nas do muzeum anatomii, które mieściło się w budynku (niedostępne dla „ludzi z ulicy”). Emocje opadły, kiedy trzeba było uczyć się po nocach skomplikowanych nazw, a później odpowiadać podczas ćwiczeń (a bardzo często odpytywanie zajmowało ponad godzinę, co równało się z brakiem czasu na obejrzenie eksponatów).

Tym bardziej nie mogłam nie skorzystać z okazji odwiedzenia Plastinarium podczas wycieczki do Guben. Jest to ośrodek preparacji ludzkich zwłok i gromadzenia eksponatów na wystawy Body Worlds, dostępny dla zwiedzających. W Plastinarium można nie tylko obejrzeć elementy ludzkiego ciała, ale także na żywo przyjrzeć się procesowi plastynacji.

Powierzchnia Plastinarium w Guben to ponad 2500 m², na których możemy obejrzeć 150 preparatów pojedynczych narządów i 15 preparatów całego ciała człowieka (i niektórych zwierząt). Możemy również poznać historię anatomii. Osoba dorosła płaci 12 euro, natomiast za bilet ulgowy trzeba zapłacić 10 euro. Czy warto? Zdecydowanie! Jest to uzupełnienie wiedzy, na spokojnie, bez pośpiechu, bez ocen. Na miejscu przy stanowiskach dostępne są atlasy anatomiczne. Poniżej zdjęcia z Plastinarium w Guben wykonane przeze mnie:

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.