Jak inhalować dziecko?

jak inhalować dziecko?

Jednym ze sposobów podawania leków są inhalacje. Ich zaletą jest to, że mogą być wykonywane przez rodziców w domu, bez konieczności hospitalizowania dziecka. Jednak za pierwszym razem nie każdy rodzic wie, jak się do tego zabrać, zwłaszcza, kiedy dziecko nie ma zamiaru z nim współpracować.

Zalety inhalacji

– Lek zaczyna działać znacznie szybciej
– Stres dziecka związany z podawaniem leków jest ograniczony
– Dawka, która dociera do oskrzeli jest mniejsza, niż w przypadku leku doustnego lub domięśniowego
– Inhalacje są bezbolesne, nie ma ryzyka zakrztuszenia
– Lek dociera bezpośrednio do miejsca, w którym toczy się choroba
– Inhalacje pomagają przy wykrztuszaniu zalegającej wydzieliny w drzewie oskrzelowym

Kiedy stosować inhalacje

Inhalacje stosuje się chorobach dróg oddechowych: zaostrzenie astmy, zapalenie oskrzeli, zapalenie krtani, przewlekłe zapalenia zatok i nosogardła, mukowiscydoza, rozstrzenie oskrzeli. Inhalacje można stosować także w celu nawilżenia błony śluzowej dróg oddechowych.

Jak poprawnie przeprowadzić inhalacje

Najlepszą pozycją do inhalacji jest pozycja siedząca z głową lekko odchyloną do tyłu. Dziecko należy inhalować przez maseczkę lub ustnik. Ważne jest, aby ustnik był szczelnie objęty ustami, a maska przylegała do twarzy. Część nebulizatora, zawierająca lek powinna być trzymana w pozycji pionowej. Po 5 minutach należy ocenić ilość płynu i zakończyć inhalację, gdy zostanie zużyty w całości. Zazwyczaj wtedy zmienia się dźwięk wydawany przez nebulizator na bardziej charczący. Jeżeli konieczne jest wykonanie kolejnej inhalacji, powinno się wypłukać pojemniczek, w którym znajduje się płyn.

Ważne jest zachęcanie dziecka do spokojnego i równego oddychania podczas inhalacji. Jeżeli dziecko współpracuje, można zachęcać je do pogłębiania wdechu i wykonywania go przez usta.

Po zakończeniu inhalacji konieczne jest przepłukanie ust wodą i wyplucie zawartości. W przypadku bardzo małych dzieci można dać im się napić lub wypędzlować jamę ustną. W przypadku korzystania z maseczki ważne jest również umycie twarzy, aby nie pozostały na niej cząsteczki leku.

20 – 30 minut po inhalacji lekiem mukolitycznym należy oklepać klatkę piersiową dłonią złożoną w łódkę.

Z jednego inhalatora może korzystać kilkoro dzieci, jednak ustnik lub maseczkę każde z nich powinno mieć osobną. Nie należy przeprowadzać inhalacji, kiedy dziecko jest zdenerwowane i płacze. Jeżeli konieczne jest przerwanie nebulizacji można to zrobić na kilka minut, aby w leku nie namnożyły się drobnoustroje.

Jak oswoić dziecko z inhalacjami

Na początek warto oswoić dziecko z samym nebulizatorem – niech go dotknie, samodzielnie włączy, aby oswoić się z dźwiękiem. Następnie można wykonać „inhalację” na ulubionej zabawce dziecka, żeby przekonało się, że to nie sprawia bólu. Ważna jest rozmowa z dzieckiem, okazanie wsparcia, zrozumienia i wyjaśnienie mu jaki jest cel nebulizacji, że dzięki temu wyzdrowieje, oraz że nie powinno się bać. Warto jest chwalić starania dziecka, np. przyjęcie odpowiedniej pozycji. Zabronione jest negowanie uczuć dziecka i okazywanie zniecierpliwienia.

Na czas inhalacji wskazane jest zapewnienie dziecku atrakcji, np. oglądanie lub czytanie bajki, układanie klocków, puzzli. Jednocześnie należy unikać rozmów podczas nebulizacji, aby dziecko mogło skupić się na prawidłowym oddychaniu.

Leki stosowane do inhalacji

Leki rozszerzające oskrzela: salbutamol, Berodual, Atrovent
Leki mukolityczne (rozrzedzające wydzielinę): Mucosolvan, sól hipertoniczna, Pulmozyme (dornaza alfa)
Wziewne glikokortykosteroidy: Pulmicort, Nebbud, Flutixon
Antybiotyki: Bramitob (tobramycyna), kolistyna
oraz 0,9% NaCl w celu nawilżenia śluzówek lub do rozcieńczania leków (do objętości 3-4 ml)

Lek powinien mieć temperaturę pokojową. Roztwór należy przygotować tuż przed podaniem, aby nie dopuścić do namnożenia się bakterii.

 

 

 

 

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.