Biegunka u dziecka

biegunka u dziecka

Biegunka u dziecka nie zawsze wiąże się z poważną chorobą. Jednak zawsze wymaga szczególnej troski i odpowiedniego postępowania.

Biegunka –  czym jest?

Biegunki są uciążliwym i częstym problemem, dotykającym małe dzieci. Pojawiają się w wyniku reakcji obronnej organizmu na toksyczną substancję lub patogen. Jelita są podrażnione, kurczą się, a tym samym przyspieszają swoją perystaltykę i przesuwanie się pokarmu.

Najprościej o biegunce u dzieci mówimy, kiedy dziecko oddaje powyżej 3 płynnych stolców w ciągu doby. Jednak dotyczy to głównie niemowląt, które nie są karmione piersią. Biegunkę rozpoznajemy również kiedy ilość stolców zwiększa się dwukrotnie, kiedy zauważymy w nich krew, śluz lub ich charakter zmienia się na płynny lub półpłynny. Dodatkowo mogą pojawić się: bóle brzucha, apatia, gorączka, brak apetytu, wzdęcia, osłabienie i wymioty.

Ile może trwać biegunka u dziecka?

Czas trwania biegunki u dziecka zależy od przyczyny, która ją wywołała, własnych mechanizmów obronnych organizmu oraz postępowania leczniczego. Wyróżnia się dwa rodzaje biegunki: ostrą i przewlekłą. Pierwsza z nich trwa maksymalnie 14 dni (chociaż najczęściej trwa do tygodnia), jej przyczyną jest zwykle infekcja wirusowa, dlatego cechuje ją wysoka zaraźliwość. Biegunka przewlekła trwa powyżej 4 tygodni i wymaga dalszej diagnostyki, ponieważ jej przyczyna często jest poważniejsza.

Biegunka ostra – przyczyny

 • infekcje wirusowe układu pokarmowego (najczęściej rotawirusy),
 • zakażenia bakteryjne układu pokarmowego (Salmonella, E.coli),
 • nadwrażliwość lub alergia pokarmowa,
 • zatrucie pokarmowe,
 • przejedzenie,
 • sytuacje stresowe,
 • ząbkowanie,
 • leczenie antybiotykiem,
 • infekcje układu oddechowego lub moczowego, zapalenie ucha.

Biegunka przewlekła – przyczyny

 • alergie pokarmowe,
 • reakcja na niektóre leki przyjmowane na stałe,
 • zakażenia pasożytnicze (lamblie, czerwonka, tasiemiec),
 • choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego),
 • nietolerancja glutenu – celiakia.

Postępowanie w biegunce

Zwykle biegunka trwa krótko i samoogranicza się. Bez względu na przyczynę najpoważniejszym skutkiem biegunki jest odwodnienie, które jest szczególnie niebezpieczne u małych dzieci. Dlatego, kiedy pojawi się biegunka, postępowanie należy zacząć od intensywnego, prawidłowego nawadniania.  Organizm traci nie tylko wodę, ale również elektrolity. Dlatego poza chłodnymi porcjami wody, należy dziecku podawać gotowe preparaty zawierające elektrolity i glukozę.

Duży wpływ na przebieg biegunki i regenerację organizmu ma to, czym karmimy dziecko.  Dieta biegunkowa opiera się na marchewce i kleiku ryżowym. Możemy podawać również kaszkę, kisiel, niesłodzony budyń, sucharki, banany czy pieczone jabłko. Następnie rozszerzamy lekkostrawną dietę dziecka o chude mięso, gotowane warzywa, ryż,  kasze.  Nie można podawać potraw smażonych, słodkich, mlecznych oraz owoców. Dieta biegunkowa powinna zostać wprowadzona 3-4 godziny po intensywnym nawodnieniu, nie karmimy dziecka na siłę. W przypadku niemowląt karmionych piersią należy zwiększyć częstotliwość karmienia.

Zaburzeniu ulega także flora bakteryjna przewodu pokarmowego dziecka, co dodatkowo osłabia odporność. Ważnym działaniem jest podawanie probiotyków, które przywracają równowagę oraz hamują patomechanizm biegunki. Można zastosować także delikatne środki przeciwbiegunkowe, dostosowane do wieku dziecka.

Ulgę dziecku przyniesie delikatne masowanie brzuszka okrężnymi ruchami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Nie jest również zabronione stosowanie ciepłych okładów lub termoforu.

Należy także zastosować szczególną pielęgnacje skóry dziecka, aby zapobiec odparzeniom i podrażnieniom. Częsta zmiana pieluszki, dokładne obmywanie pupy dziecka wodą z mydłem, staranne osuszanie skóry, stosowanie środków pielęgnacyjnych i wietrzenie pośladków znacznie przyczynią się do zmniejszenia dyskomfortu towarzyszącemu biegunce.

 

Przeczytaj również: Proces pielęgnowania dziecka z biegunką.

 

Similar Posts

One thought on “Biegunka u dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.