Rozszczepienie i złudzenia

Last modified date

Słyszysz śmieją się z ciebie wszyscy się śmieją śmieją się śmieją przez twoje głupie myśli ciągle tylko głupie myśli jak mogło ci to przyjść do głowy wstydź się śmieją się zobacz one się śmieją zabij je jesteś beznadziejnym nieudacznikiem nie masz przyszłości niszczysz siebie niszczysz wszystko nic dziwnego że się śmieją co narobiłeś zabij siebie zabij zabij zabij zabij

Jedna osoba na sto. Niezależnie od wykształcenia i ilości posiadanych pieniędzy. Jest nie tylko obciążeniem zdrowotnym, ale również, z powodu uprzedzeń i stygmatyzacji, mocno odciska swoje piętno w sferze społecznej. Trudno przyznać się do niej przed ludźmi i samym sobą.

Mózg w dwóch światach 

Schizofrenia. Dosłownie rozszczepienie umysłu. Jest stanem, w którym występują silne zakłócenia w odbieraniu i oceny rzeczywistości – własnej osoby i otoczenia – prowadzące do urojeń i omamów. Odnosi się wrażenie, że osoba chora żyje równocześnie w świecie rzeczywistym i swoim własnym.

Jest chorobą ludzi młodych. Szczyt zachorowań przypada między 20 a 32 rokiem życia. Jej początek może być nagły, jednoznacznie świadczący o tym, że mamy styczność z zaburzeniem psychicznym lub może rozwijać się przez dłuższy czas, po cichu aż do momentu nagłego zaostrzenia. Uważa się, że schizofrenia, która po raz pierwszy objawia się po 45 roku życia jest tak naprawdę właśnie takim zaostrzeniem zaburzenia, które rozwijało się od okresu młodości.

Nie ma cię to spisek kosmitów oni knują chcą cię zabić to nie twój mąż go nie ma nie patrzysz na niego nie ufaj mu żyjesz w słoiku nic nie istnieje nie wierz co mówi spisek spisek brednie spisek on jest sklonowany przez nich nic mu nie mów wszystko im wyśpiewa przyjdą po ciebie krzycz chyba mu nie uwierzysz teraz możesz ufać tylko nam

Objawy występujące w schizofrenii dzielą się na pozytywne/wytwórcze (takie, które nie występują w normalnym zachowaniu) – dziwaczne zachowania, urojenia (fałszywe i błędne przekonania), omamy (chory widzi, słyszy, czuje to, czego nie ma) oraz na objawy negatywne (obniżające normalne zachowanie). Do tych drugich należy zobojętnienie, trudności w funkcjonowaniu społecznym, nieuwaga, apatia, zubożenie mowy.

W cichym początku choroby zmiany są nieznaczne, niezauważalne a raczej wyczuwalne. Chory izoluje się, porzuca zainteresowania, zaniedbuje siebie, jego emocje są spłycone, ma wrażenie, że jest z innego świata a jego zachowanie staje się dziwaczne.

Typy schizofrenii

Schizofrenia prosta – rozpoznawana rzadko, występują jedynie objawy negatywne, coraz większe zobojętnienie, wyalienowanie i obniżenie nastroju.

Schizofrenia paranoidalna – dominują objawy wytwórcze, a w szczególności omamy słuchowe o charakterze prześladowczym, odnoszące (choremu wydaje się, że wszyscy zwracają na niego uwagę, mówią o nim w radiu itp.), oddziaływania (otoczenie lub instytucje wpływają na myśli i zachowanie chorego poprzez stosowanie hipnozy, fal, prądów, technologii itp.), odsłonięcia (chory jest przekonany, że otoczenie zna jego myśli).

Schizofrenia katatoniczna – dominującym objawem są zaburzenia psychomotoryczne. Chory jest przytomny, ale nie reaguje na bodźce, pozostaje w bezruchu, nie kontaktuje się z otoczeniem (mutyzm), jego części ciała utrzymują się w jednej, nadanej pozycji (giętkość woskowa). Halucynacje, które występują zwykle dotyczą śmierci i destrukcji. Ostra katatonia jest stanem zagrożenia życia, a leczeniem z wyboru są elektrowstrząsy.

Schizofrenia hebefreniczna (zdezorganizowana) – charakteryzuje się absurdalnym zachowaniem, reakcjami emocjonalnymi nieadekwatnymi do sytuacji lub brakiem emocji. Halucynacje i urojenia, które występują w tym typie schizofrenii nigdy nie tworzą spójnej całości. Ten typ schizofrenii rozpoczyna się po 15. roku życia, a rokowanie jest niepomyślne.

Schizofrenia niezróżnicowana – typ schizofrenii, który na podstawie objawów nie daje się jednoznacznie przypisać do żadnej z wyżej wymienionych grup.

Panie wybacz bo jestem grzeszny proś ją o błogosławieństwo Ojcze Nasz niech modli się z Tobą Zdrowaś Maryjo zgrzeszyłeś obraziły mnie Twoje myśli Ojcze Nasz uczyń trzy razy znak krzyża tylko ty będziesz zbawiony i Ducha Świętego będziesz ze mną w niebie moje dziecko zbawiony módl się proś ją niech cię pobłogosławi

Leczenie polega głównie na stosowaniu leków przeciwpsychotycznych. Na efekt działania leków niekiedy trzeba czekać nawet 3 miesiące. Spowodowane jest to koniecznością wysycenia się organizmu substancją czynną leku. U pacjentów, którzy niechętnie stosują się do przyjmowania leków, stosuje się iniekcje domięśniowe raz na 2 lub 4 tygodnie. Głównym problemem w farmakoterapii jest samowolne odstawianie lub zmniejszanie dawek leków przez pacjentów, kiedy poczują się lepiej.

Angelika Janowicz

Od sześciu lat jestem związana z medycyną i naukami o zdrowiu. Posiadam wykształcenie pielęgniarskie. Prowadzę portal dla studentów pielęgniarstwa, na którym dzielę się swoją wiedzą i treściami, które ułatwią przyszłym medykom wejście do niezwykłego świata medycyny. Obecnie współpracuję z agencją SEO w zakresie tworzenia artykułów o tematyce zdrowotnej dla dużych serwisów internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Post comment